25 Ekim 2015 Pazar

Ekim 25, 2015 tarihinde, tarafından

Seyahat Yardımcısı : Gent (Belçika)

Gent

Doğu Flandre'nin başkenti, Brüksel - Brugge arası günübirlik seyahat bölgesi, üç kulesiyle meşhur, üniversite şehri ; Gent.

Türkiye'den ulaşım için öncelikle uçakla Brüksel'e gelip burada şehir merkezindeki istasyonlardan kısa aralıklarla kalkan Brugge/Gent trenlerine binmek gerekiyor. Brüksel, trenler ve bilet fiyatları hakkında yardımcı olabilecek bilgiler için şu adrese bakılabilir. Yaklaşık yarım saatlik bir tren yolculuğunun ardından Gent istasyonu çıkışında otomatlardan 3 euro karşılığında bir saat geçerli tramvay bileti alıp 1 numaralı tramvaya binip birkaç durak sonra Korenmarkt durağında (5. peron) inerek şehrin en turist çeken bölgesine varılabilir.

1 numaralı tramvay, tren istasyonundan çıktıktan sonra sol tarafta yer alıyor

Korenmarkt durağında inince yolun sonunda Gent'in meşhur üç kulesinden biri olan St. Nicholas Kilisesi (Sint-Niklaaskerk) görünecektir.

St. Nicholas Kilisesi, yanındaki Belfry kulesi yapılana kadar şehrin gözlem noktası olarak kullanımış

Belfry saat kulesi, 91 metre yüksekliğiyle şehirde dikkat çeken diğer bir yapıdır. Giriş ücreti 6 euro olan kuleden şehrin manzarasını izlemek gerekir. Brugge'deki saat kulesinden farklı olarak asansörle çıkılabilmekte, manzarası, telle kapatılmış pencere yerine açık balkondan izlenebilmektedir. Ayrıca daha az turist bulunduğundan daha rahat hareket etmek, daha uzun vakit geçirmek mümkündür.

Saat kulesinin tepesinden St. Nicholas Kilisesi ve arkasındaki şehir manzarası

Şehrin meşhur üçüncü kulesi St. Bavo Katedrali'ne (Sint-Baafskathedraal) aittir. Katedral, mimarisiyle, Hubert ve Jan van Eyck kardeşlerin önemli eseri Ghent Altarpiece (Adoration of the Mystic Lamb / The Lamb of God) tablosuyla çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Katedral, Roma İmparatoru Şarlken'in vaftiz edildiği yer olarak da öneme sahip

Bu meşhur üç kuleyi birden görmek için en güzel nokta St. Michael Köprüsüdür (Sint-Michielsplein). Leie Nehri'nin üzerindeki bu köprü, karşısında kule manzaraları, diğer ucunda kilisesi, yan tarafında turistik caddeleri ile kartpostallık fotoğrafların çekilebileceği bir konuma sahiptir.

Köprü üzerinden St. Nicholas Kilisesi, Belfry saat kulesi görünümü (St. Bavo Katedrali kulesi 2015 yılında bakımda olduğundan fotoğraf karesine alınmadı)

Köprünün diğer ayağında St Michael kilisesi yer almaktadır. Çeşitli politik ve dini anlaşmazlıklardan dolayı 200 yılı aşkın bir süre sonra yapımı tamamlanabilmiş bu kilise Leie nehrinin kıyısında güzel bir konuma sahiptir.

St. Michel Kilisesi, şehrin en yüksek kuleli yapısı olarak planlanmış ancak maddi sıkıntılardan dolayı mevcut şeklinde inşa edilmiş

Graslei ve Korenlei, Leie nehrinin kıyısındaki karşılıklı iki kordondur. Gent'in eski limanı olan bu bölgede yürüyüş yapmak, yakınlarındaki kafelerde oturmak keyifli olacaktır. Bu bölgede bot turu yapılmaktadır. Çocuk ve yaşlılara indirimli olan turlar standart turistler için 7 euro'dur.

St. Michel Köprüsünün sağ tarafındaki Graslei bölgesi daha eski bir muhit olduğundan çokça tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır

Gravensteen Kalesi, Gent'e gelen turistlerin ilgisini çeken diğer bir tarihi yapıdır. Eski çağlarda Doğu Flandre kontlarının konakladığı yer olarak kullanılan bu kalede günümüzde çeşitli kültürel aktiviteler de yapılmaktadır.

Gravensteen Kalesi'ne giriş yetişkinler için 10 euro. 0-19 yaş arası ise ücretsiz

Şehirde çok sayıda çarşı (Markt) da yer alıyor. Korenmarkt, Groentenmarkt, Vrijdagmarkt bunlardan bazıları. Hepsi de birbirine yakın ve görülmeye değer yerler. Yemek yemek ve dinlenmek için tercih edilebilecek mekanların çoğu buralarda bulunabilir.

Tren hattı boyunca herhangi bir durakta inip gün içinde aynı rotadaki bir başka trenle, aynı bileti göstererek seyahat edilebildiği  için Brüksel'den Brugge'e veya tam tersi rotada gidenlerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntemle birkaç saatte gezilebilecek bir şehir Gent. Belçika gezisinde ziyaret edilmeyi kesinlikle hak ediyor.
      edit

0 yorum:

Yorum Gönder