13 Kasım 2014 Perşembe

Kasım 13, 2014 tarihinde, tarafından

Seyahat Yardımcısı : Şanghay (Çin)Canlı, turistik, kalabalık, teknolojik, herbir şeylik şehir; Şanghay..

Pudong Havaalanı'na Xian'dan uçakla 2 saat süren bir yolculukla varılabiliyor. China Eastern Havayolları ile yaklaşık 660 yuana uçak bileti bulmak mümkün. Türkiye'den ise yaklaşık 1,000 liraya tek yön uçabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezi olarak bilinen People's Square'e ulaşmak için otobüs, metro (Line 2) ve maglev+metro yapılabiliyor. Buraya gelip magleve binmeden dönmek olmaz derseniz gidiş dönüş 1 hafta geçerli 80 yuana bilet alabilirsiniz. Maglev, mıknatıs raylar üstünde yere temas etmeden saatte 400-500 kmh hıza ulaşabilen bir tren. (Bindiğimde max. 301 kmh yi gördmüştüm) Longyang Road Station durağında Line 2 hattına aktarma yaparak People Square'e gidebilirsiniz. Şehir içi metro biletleri 4 yuan.

Maglev, havaalanından konforlu bir şekilde ulaşım için tercih edilebilir

People Square durağında inince yukarı çıkmadan önce metro içerisindeki alışveriş mağazalarına göz atabilirsiniz (burası alışveriş için ideal değil. Kendinizi Fake Market'ten alışverişe hazırlayın). Metrodan yukarı çıktığınızda kalabalık bir park ve yüksek binalar göreceksiniz. Samsung tablelasının yer aldığı bina yönüne yürüdüğünüzde Nanjing caddesini göreceksiniz. Bu cadde, Şanghay'ın İstiklal Caddesi. Yol boyunca vakit geçirebileceğiniz çok sayıda alışveriş merkezi, restoran ve seyyar satıcı göreceksiniz. Cadde bitiminde Huangpu River'ı göreceksiniz. Bulunduğunuz tarafa The Bund, karşı kıyıya Pudong deniyor. Modern Şanghay gökdelenleri karşı kıyıda yer alıyor.

The Bund

The Bund'dan enstantaneler

The Bund'da yürüyüşün ardından gökdelenlerin olduğu kısma geçmek isteyebilirsiniz. Bunun için en güzel yol Sightseeing Tunnel. The Bund'da yürürken girişini görebilirsiniz. İçeride bilet gişeside sizi birkaç alternatif bekliyor. Sadece metroyu kullanabilirsiniz ya da gökdelenlere turistik girişi de içeren biletlerden satın alabilirsiniz. Bilet tarifesi 2014 yılı itibraiyle şu şekilde:

Oriental Pearl Tower + Sightseeing Tunnel = 200 Yuan
World Financial Center + Sightseeing Tunnel = 190 Yuan
Jinmao Tower + Sightseeing Tunnel = 130 Yuan
Shanghai Science and Technology Museum + Sightseeing Tunnel = 105 Yuan
Shanghai Ocean Aquarium + Science Tunnel = 195 Yuan


Sightseeing Tunnel 

Pudong tarafına geçtiğinizde Oriental Pearl Tower (pembe topuzlu kule) ve World Financial Center (gazoz açacağına benzeyen kule) başta olmak üzere çok sayıda gökdelenin yakınına çıkacaksınız. Kişisel tercihim Oriental Pearl Tower'dan yanaydı. Binaya giriş için bekleme sırası 1 saati buluyor. Hafta içini denk getirebilirseniz daha kısa sürede içeriye girebilirsiniz. Pearl Tower'da tepeye asansörle çıkıp manzarayı görünce beklemeye değer olduğunu göreceksiniz.

Oriental Pearl Tower'dan Şanghay manzarası


Pudong'dan The Bund tarafına Oriental Pearl Tower'ın yanındaki metro ile geçebilirsiniz. Sıradaki gorülecek yer Yuyuan Garden olmalı. Burası geleneksel Çin mimarisinin görülebileceği binalara sahip muazzam bir bölge. 

Yuyuan Garden bölgesi girişiŞanghay gecesi Çin'de görebileceğiniz en hareketli yer. Pudong gökdelenlerinin ışıklandırmasına gece uzaktan tekrar bakmalısınız. Çok geç kalmayın çünkü saat 23.00 gibi tüm ışıklar sönüyor. Hava karardıktan sonra Nanjing Road'da gündüzden daha uzun vakit geçireceksiniz.


Nanjing Road'da bir akşam

Vakit ayırıp bir gündüz Fake Market'e uğramadan geçmeyin. Burası People Square'den, tabelalarda 580 Nanjing Road (W) yazısını görene kadar yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesinde, her türlü hediyelik / elektronik eşyanın bulunabileceği bir yer. (Elektronik eşya almamaya çalışın çünkü gayet sahte ürünler.) Fake Market'te en temel kural: pazarlık yapmak. 100 yuan dedikleri bir ürünün ikisini 40 yuana alabilecek kadar pazarlık yapın. Şöyle bir sınırı var: önerdikleri fiyatın onda birini söyleyin. Satıcı hemen terslemeyip pazarlık yapmak istiyorsa bilin ki ilk fiyata hatta daha ucuza alabileceksiniz. Magnetler, biblolar, tablolar, kolyeler, saatler, kıyafetler.. Hepsi çok uygun fiyata burada. Not: Akıllı telefonunuza fake market uygulaması yükleyerek bir ürünü kaça alabileceğinizi görebilirsiniz.

Fake Market'te parmakla resim yapan sanatçılardan çerçeveletilmiş tablolar alabilirsiniz. (~100 yuan)

Şanghay Çin'deki diğer şehirlere göre daha pahalı. Dolandırıcıları da meşhur. Nanjing caddesinde turist olduğunu iddia edip beraber gezmeyi teklif edecek süslü insanlar göreceksiniz. Bunun dışında fotoğraf makinesi uzatıp fotoğraf çekmenizi isteyen kişiler size teşekkür edip sizinle sohbet etmek isteyecek. Ya da durduk yere sizi görüp turist olup olmadığınızı sorup bir şeyler içmeye çağıracaklar. Bu kişilerden sürekli tea ceremony lafını duyacaksınız. Bunlar çay içmeye / bara götürüp size güzel bir hesap kitleyecekler bilginiz olsun :) Eğer böyle bir tuzağa düşerseniz hesabı ödememeyi istediğinizde ortam kalabalıklaşacaktır. Yapacağınız en mantıklı iş polis çağırmakla tehdit etmek olsun. Daha uygun bir fiyata uzlaşacaksınız. Ayrıca bu şehirde birkaç saat içerisinde happy ending masaj teklif eden 10-15 kişiye rastlayabilirsiniz. Ne cevap vereceğiniz size kalmış.

Şanghay'da daha uzun süre kalacaksanız Huangpu nehrinde vapur turu yapabilir, geleneksel çaylarından tadabilirsiniz.


Dumpling adı verilen meşhur mantıları

      edit

0 yorum:

Yorum Gönder