7 Temmuz 2015 Salı

Temmuz 07, 2015 tarihinde, tarafından

Seyahat Yardımcısı : Viyana (Avusturya)

vienna austria

Avusturya'nın sarayları, pastaneleri ve Mozart'ı ile meşhur tarihi başkenti, erasmus şehri : Viyana

İstanbul'dan yaklaşık 2,5 saat süren uçuşun ardından Schwechat uluslararası havaalanına varılıyor. Uçak bilet fiyatları gidiş-dönüş 450 TL civarında. Havaalanından şehir merkezine otobüs, normal tren ve CAT tren seferleri yapılıyor. Otobüs ile Schwedenplatz'a 25 dakikalık yolculuk 8 euro, S7 treni ile Wien Mitte / Landstraße yine aynı sürede 4,4 euro, CAT treni ile Wien Mitte / Landstraße'ye 16 dakikalık yolculuk ise 11 euro (gidiş-dönüş şeklinde bilet alınınca 17 euro) tutuyor. CAT trenler hızlı ve oldukça kaliteli.

Şehrin en kalabalık bölgesi olan Aziz Stefan Katedrali (Stephansdom) çevresine Wien Mitte / Landstraße'den metro ile 2 durak uzaklıktaki Stephensplatz durağında inerek ulaşılabilir. Bunun yerine bu mesafeyi yürüyerek, Viyana nehri'nin (Wienfluss) küçük bir kolunun bulunduğu Stadtpark'ın içinden geçip, kilisenin kulesini takip ederek 20 dakikalık bir yolculuğun ardından merkeze varılabilir.

Stephansdom, 1100'lü yıllarda yapılmış, Viyana'nın sembol binası. Tepesinden eşsiz bir Viyana manzarası izlemek için 2 kule var: Kuzey kule, katedralin içerisinden, asansörle çıkılan kısım. Güney kule ise katedralin dışındaki farklı bir girişten 343 basamaklı dar spiral merdiveni tırmanarak çıkılan bölüm. Güney kule, daha yüksekte yer alması bakımından tercih edilebilir. Üstü kapalı olan ve pencerelerden manzaranın seyredildiği bu kuleye çıkış ücreti 4,5 euro. Kuzey kule ise 5,5 euro olması ve daha alçak olmasına rağmen asansör ile çıkılabilmesi, tepesinin açık olması ve Pummerin çanının görülebilmesi ile tercih edilebiliyor.

Stephansdom, şehrin en meşhur iki caddesi Kärntner ve Graben'in kesiştiği noktada yer alıyor. Bu caddelerde çok sayıda restoran, çikolata ve giyim mağazaları, hediyelik eşya dükkanları bulunabilir.

graben vienna austria
Graben Caddesi

Katedrali arkaya alıp Kärntner Caddesi'nin sonuna kadar yüründüğü takdirde sağ tarafta Viyana Opera Binası (Wiener Staatsoper) dikkati çekecektir. Hemen hemen her gün bir gösterinin olduğu bu binada 40 ile 250 euro arasında değişen biletleri gün içinde bulmak pek kolay olmayabiliyor. Bilet bulamayanlar ve merak edenler için binanın dışına yerleştirilmiş dev ekrandan içerideki gösteri canlı olarak izlenebiliyor. Güncel takvim için şu adrese bakılabilir.

Yine katedrali arkaya alıp bu sefer Graben Caddesi'nden yüründüğünde yol bitiminde Kohlmarkt caddesi sonunda Viyana'nın tarihi saraylarından biri olan Hofburg'a ulaşılmaktadır. İmparatorluk zamanında kışlık saray olarak kullanılan bu tarihi bina, üç ana bölümden oluşmakta ve içerisinde binlerce eser barındırmaktadır.

hofburg vienna austria
Hofburg Sarayı'na giriş ücretleri için şu adrese bakılabilir

İmparatorluğun yazlık sarayı olarak kullanılmış Schönbrunn Sarayı, Viyana'da görülmesi gereken diğer önemli bir saray. Metro ile Schonbrunn durağında indikten sonra 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alan bu tarihi bölgede gezilebilecek çok geniş alan bulunuyor. Girişinden temin edilebilecek elektronik rehberle sarayın içerisini dolaşmak, arka kısmında yer alan yeşil alanlarda ve labirent botanik bahçelerde gezinmek mümkün. Her bir aktiviteye göre farklı fiyat tarifeleri için resmi siteye göz atılabilir.

schönbrunn vienna austria
Schönbrunn Sarayı için temin edilebilecek elektronik rehber içerisinde Türkçe seçeneği de bulunuyor

schönbrunn vienna austria
Schönbrunn Sarayı arka kısmında yer alan labirent bahçeler

Şehrin önemli saraylarından biri de Belvedere Sarayı. Tramvayla Schloss Belvedere durağında inerek ya da merkezdeki Opera Binası'ndan 20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılan, bahçeleri ile de meşhur bu tarihi bina, Avusturya'nın ünlü kumandanlarından Eugen tarafından yazlık saray olarak kullanılmış. İki temel bölümden oluşan bu alana giriş için güncel fiyat listesine şu adresten göz atılabilir.

Viyana'daki en görkemli yapılardan Belediye Sarayı (Rathaus) ve karşısındaki Ulusal Tiyatro (Burgtheater), Hofsburg Sarayı'nın arkasındaki Volksgarten'ın sonunda yer almakta.

rathaus vienna austria
Rathaıs'un tepesinde Viyana'nın sembollerinden Rathausmann heykeli bulunuyor

Rathaus'un bitişiğindeki Parlemento binası da görülmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Bu bölgenin çok yakınında gecenin ilerleyen saatlerine kadar canlı Museumstrasse, hem şehrin genç nüfusunun eğlencesine tanıklık etmek hem de dinlenmek için uğranması gereken bir bölge.

Viyana denince akla gelen en meşhur yapılardan biri hiç şüphesiz Hundertwasserhaus. Farklı mimarisiyle şehrin sembolü haline gelmiş bu bina Hetzgasse tramvay durağına ve Landstrasse metro istasyonuna yürüme mesafesinde. Apartmanın karşısında yer alan Hundertwasser Village, ise hediyelik/hatıra eşya arayanlar için uğranması gereken bir pasaj.

Hundertwasserhaus vienna austria

Viyana turistler açısından fazla toplu taşıma gerektirmeyen bir bölgede çok yer görülebilecek bir şehir. Bazı saraylara ise yürümek yorucu ve gereksiz olacaktır. Bu yüzden tek kullanımlık metro kartları alınabilir. Metro ve tramvayın en merkezi durağı olan Karlsplatz, Opera Binası'nın hemen çapraz köşesinde yer alıyor. Bu durağın arkasında Viyana'daki en meşhur kiliselerden biri olan Karlskirche yer alıyor. Yol üstünde burası da görülebilir.

Şehrin gezilecek yerleri kadar yemekleri de güzel. En bilinen yiyeceklerinden schnitzel için Burggarten'ın içindeki Palmenhaus, otantik yapısıyla ve makul fiyatlarıyla tercih edilebilir. Bunun haricinde, Prater parkının içinde yer alan Schweizerhaus'un meşhur Schweinshaxe'ı denenebilir. Ana yemekler dışında apfelstrudel tatlısı için Demel, keki için Sacher, yerel biraları için için 1516 adlı restoran akla gelen ilk mekanlar arasında bulunuyor.


      edit

1 yorum:

  1. Avusturyaya gitmeden önce okudum. Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok yararlı oldu. Ellerinize sağlık.

    YanıtlaSil